Zasady działania agregatów prądotwórczych

Prąd jest niezwykle cenną zdobyczą cywilizacji, bez której nie jest możliwe normalne jej funkcjonowanie. Nie zawsze jednak istnieje dobry dostęp do jego źródła. Dlatego właśnie, na rynku pojawiły się agregaty prądotwórcze, czyli przenośne urządzenia, których zadaniem jest produkowanie prądu. 
Agregaty prądotwórcze działają w oparciu o wykorzystywanie zjawiska, które zostało określone jako indukcja elektromagnetyczna. Mówiąc inaczej, istota do pracy agregatów prądotwórczych polega na przekształcaniu energii mechanicznej, na elektryczną. Zamiana energii mechanicznej możliwa jest dzięki funkcjonowaniu głównej części agregatu, jakim jest prądnica. Ma ona zdolność do wytwarzania prądu zmiennego, właśnie przy wykorzystaniu zjawiska przekształcenia energii mechanicznej.

Wykorzystanie agregatów prądotwórczych jest naprawdę szerokie. Służą jako zwykłe urządzenia pomocnicze, np. podczas nocnych prac w terenie jak np. na działkach, gdzie nie ma dostępu do źródła prądu (mogą być wykorzystywane do oświetlenia), jak również jako ważne urządzenia, których celem jest zabezpieczanie istotnych elementów funkcjonowania pewnych zakładów. Tak jest np. w szpitalach, gdzie zapewniają możliwość pracy maszyn podtrzymujących życie w przypadku przerwy w dostawie prądu z elektrowni.