Wiertnica glebowa: rodzaje i zastosowania

Czym jest wiertnica glebowa? Jej rola polega na zastępowaniu szpadla właśnie wtedy, kiedy kopanie dziury za jego pomocą byłoby zbyt męczące i zajmowałoby zbyt dużo czasu. Jasne, przy używaniu wiertnicy również należy używać siły fizycznej, ale działa ona zdecydowanie szybciej niż praca szpadlem.

Wiertnica glebowa ręczna

Wiertnice glebowe można dzielić na różne sposoby, ale najlepszym z nich jest sposób, który określa, jak pracuje wiertło danej wiertnicy glebowej.

Mamy więc wiertnice glebowe ręczne, czyli świder na długim pręcie, który ma uchwyt i umożliwia ręczne wkręcanie wcześniej wymienionego wiertła w glebę. Polecana do prac podstawowych, gdy trzeba wykopać jedynie kilka dziur, a ziemia nie jest zbyt twarda. Urządzenie nie posiada wymiennego wiertła.

Wiertnica glebowa elektryczna

Mocne urządzenie, ale wymagające długiego kabla. To wymaganie sprawia, że w niektórych sytuacjach urządzenia nie będzie dało się wykorzystać ze względu na brak możliwości podłączenia go do prądu. Traktowane są zazwyczaj jako sprzęt hobbystyczny, ale niektórzy producenci produkują naprawdę solidne modele.

Wiertnice glebowe spalinowe

Najmocniejsze, najbardziej wytrzymałe, ale również bardzo ciężkie. Takie urządzenie jest używane przez fachowców, posiada wymienne wiertła, a więc można taką wiertnicą kopać w niemal każdym rodzaju gleby. O silnik spalinowej wiertnicy glebowej trzeba nieustannie dbać, smarować, konserwować, bo w innym wypadku może on ulec uszkodzeniu.

Wiertnice glebowe do silnika

Istnieją również urządzenia, które umieszcza się na ciągniku. Moc takiej wiertnicy jest olbrzymia, a jej cena równie wysoka. Wyłącznie do zastosowań profesjonalnych, na przykład w sadach i hodowlach leśnych czy placach budowy.


Jaka jest cena wiertnicy glebowej i którą wybrać?

Wiertnice glebowe są dość drogie. Dobra wiertnica glebowa znanej marki kosztuje kilka tysięcy złotych, czasem więc lepiej jest ją wypożyczyć niż kupować, zwłaszcza wtedy, gdy prace, które będziemy prowadzić, będą jedynie pracami okazjonalnymi, a nie stałymi. Do prac domowych świetnie nadaje się wiertnica ręczna, do nieco większych prac wiertnica elektryczna, a wiertnicą spalinową wykonamy każdy rodzaj pracy w niemal każdym rodzaju podłoża.