projekt domów

Tanie projekty domów – czy to się opłaca?

Marzenia o własnym domu nie są łatwe do spełnienia, zwłaszcza w przypadku młodych rodzin. Chodzi o niemałe koszty. Jednak za cenę mieszkania w nowym budownictwie da się wybudować nieduży domek jednorodzinny. Projekt domów tanich to umożliwia.

Dom tani nie znaczy: gorszy

Dla młodej rodziny z dwojgiem czy trojgiem dzieci dom mający około 100 metrów jest całkiem wygodnym lokum. A takie są w ofercie biur projektowych. Koszty budowy są niższe w przypadku:

  • domów parterowych o prostej bryle, z dwuspadowym lub prostym dachem, bez garażu,
  • domów drewnianych o konstrukcji szkieletowej, tzw. domów kanadyjskich.

Koszty można też obniżyć dzięki budowie sposobem gospodarczym, czyli własnymi rękami, z pomocą rodziny i przyjaciół. Jednak jakość prac i zgodność z projektem domów musi być dozorowana i kontrolowana przez profesjonalistę.

Dlaczego dom parterowy jest tańszy?

Dom parterowy o technologii murowanej jest tańszy w budowie od domu dwukondygnacyjnego o tych samych parametrach. „Odpada” bowiem koszt budowy schodów i wynajmu urządzeń niezbędnych do pracy na wysokości. Nie potrzeba też takich solidnych fundamentów ani stropu jak w przypadku domu piętrowego.
Domy parterowe mogą być wygodną siedzibą dla rodziny, mają wiele zalet.

Dom drewniany? Dlaczego nie?

Jeszcze tańszą opcją są domy drewniane o konstrukcji szkieletowej. W porównaniu z domem murowanym o takich samych parametrach, budynek drewniany jest o 30 procent tańszy. Drewno jest bardzo zdrowym, trwałym i bezpiecznym budulcem. Posiada zabezpieczenia przed ogniem, gniciem i szkodnikami. Domy są ciepłe, wyciszone  i tanie w użytkowaniu. Dobra izolacja cieplna, szczelne okna i drzwi zabezpieczają przed ubytkiem ciepła.
Projekt domów drewnianych można znaleźć w ofercie wielu biur projektowych, także w gotowych katalogach. Warto z nich korzystać, by cieszyć się domem wygodnym, przestronnym i tanim.