narzędzia stolarskie

Specyfikacja oraz zastosowanie płyt HDF

Płyta HDF z angielskiego high density fibreboard jest materiałem pochodzenia drzewnego (zobacz płyty HDF tutaj) tworzącego rodzaj płyt pilśniowych.

Jak powstają płyty HDF?

Płyty HDF pozyskiwane są w wyniku sprasowania włókien drzewnych w wysokiej temperaturze i dużym ciśnieniu i sklejeniu ich ze sobą przy pomocy żywicy lub kleju syntetycznego.

Gęstość oraz wymiary płyty HDF

Płyta HDF jest bardzo wytrzymała dzięki swojej gęstości, która wynosi 850 kg /m³. Dzięki takiej gęstości płyta pilśniowa jest o 50% gęstsza od drewna litego.

Grubość płyty HDF to 2,5 do 4 mm. Płyta HDF występuje w następujących rozmiarach: 2620/2070, 2650/2070, 2500/2070, 2850/2070.

Zastosowanie płyt HDF

Płyta pilśniowa jest łatwa w obróbce mechanicznej dzięki czemu można nadać jej pożądany kształt i dostosować ją do miejsca w jakim będzie zastosowana.

Płyta HDF używana jest do produkcji:

– parapetów okiennych,

– drzwi wewnętrznych i zewnętrznych,

– paneli podłogowych oraz ściennych,

– tylnych ścian mebli,

– półek oraz kasetonów,

– różnego rodzaju okładzin ściennych,

– elementów dekoracyjnych,

– różnych elementów mebli tapicerowanych.

Montaż płyt HDF

Płyty HDF mocowane są w zależności od ich zastosowania. Do montażu płyt potrzebne są specjalne gwoździe albo wkręty służące do łączenia płyt pilśniowych lub specjalistyczne profile łączeniowe.

Do montażu płyt HDF na ścianie konieczne jest zamontowanie szkieletu do ściany, a następnie zamontowanie płyty przy użyciu specjalnych uchwytów.