rodzaje rolet okiennych

Rolety – rodzaje, właściwości i zalety

Okna to ważny element każdego wnętrza. Zapewniają dopływ światła, ale jeśli nie zostaną odpowiednio osłonięte, mogą nas narazić także na nieprzyjemności. Nikt z nas nie lubi być obserwowany przez sąsiadów ani nie chce, żeby podczas wykonywania codziennych czynności raziło go słońce. Osłona okien to konieczność – dziś najczęściej decydujemy się na montaż rolet. Dlaczego to rozwiązanie cieszy się taką popularnością? Jakie typy rolet oferują nam producenci?

Rolety – praktyczne i eleganckie

Rolety okienne mają wiele zalet. Niezależnie od wybranego rodzaju gwarantują skuteczną ochronę przed niepożądanym wzrokiem sąsiadów czy przechodniów, a także pozwalają ograniczyć dopływ światła, kiedy na przykład chcemy się zdrzemnąć w środku dnia. W przeciwieństwie do tradycyjnych zasłon rolety wyposażone są w sprawny system regulacji. Korzystając z wygodnego łańcuszka możemy ustawić je na dowolnej wysokości, zapewniając sobie odpowiadający nam poziom intymności i oświetlenia. Co więcej, rolety bardzo ładnie się prezentują i pasują właściwie do każdego mieszkania. Nie kontrastują z nowoczesnymi, minimalistycznymi wnętrzami, ale świetnie wpasowują się także w pomieszczenia urządzone w stylu klasycznym.

Producent rolet – jakie rodzaje osłon okiennych?

Każdy producent rolet ma w swojej ofercie ich różne rodzaje. Od tradycyjnych, jednokolorowych, płóciennych, przez modne ostatnio rolety dzień noc, po wytrzymałe rolety zewnętrzne. Wybierając osłonę do okien, zastanówmy się przede wszystkim nad tym, jakie mamy potrzeby i upodobania. Rolety zewnętrzne, które pełnią jednocześnie rolę zabezpieczenia przed złodziejami, idealnie nadają się do mieszkań na parterze. Rolety tradycyjne są najtańsze, a jednocześnie prezentują się bardzo neutralnie i nowocześnie – są właściwie uniwersalne. Wersja dzień noc umożliwia za to bardzo wygodne sterowanie poziomem naświetlenia – będą nimi zachwyceni ci, którzy lubią poczucie intymności, ale jednocześnie nie chcą przebywać w całkowitym zacienieniu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając roletę?

Jeśli chodzi o rolety producent proponuje nam różne rozwiązania. Warto wybrać tego, który ma w swojej ofercie rolety na wymiar – zwłaszcza, jeśli wymiary okien, które mamy w mieszkaniu, mocno odbiegają od standardowych. Inna kwestia to rodzaj tkaniny, z którego uszyta jest roleta standardowa lub dzień noc – ta powinna być dobrej jakości i zapewniać taką przepuszczalność światła, jakiej oczekujemy. Jeśli nie zależy nam na całkowitym zaciemnieniu, możemy wybrać jasne kolory i cieńszy materiał, jeśli oczekujemy skutecznej ochrony przed gapiami – lepiej sprawdzić już w sklepie, czy roleta rzeczywiście nie przepuszcza promieni słonecznych.

Artykuł powstał we współpracy z sklep.mardom.com.pl – producentem rolet okiennych