jeden z typów zamków do mebli

Rodzaje zamków meblowych i co trzeba o nich wiedzieć?

Metodą na zabezpieczenie zwartości w meblach, będzie zamontowany w nich zamek meblowy. Na rynku dostępnych jest wiele jego rodzajów. Różnice pomiędzy zamkami sprowadzają się do mechanizmu działania, sposobu montażu, jak i typu mebla, w którym mogą być zastosowane. W poniższym artykule opiszemy wybrane zamki meblowe.

Zamki nakładane/wpuszczane

To najpopularniejszy typ spośród wszystkich zamków do mebli. Ich podział jest wynikiem metody mocowania: zamki nakładane montowane są nawierzchniowo, zaś wpuszczane ukrywa się w środku konstrukcyjnego elementu. W praktyce nakładany zamek, może być równocześnie wpuszczany.

Zamki skrzynkowe

Nazywa się je również kasetkowymi. Można je znaleźć w skrzynkach pocztowych, metalowych drzwiach albo w sejfach.

Zamki baskilowe

Przeznaczone są do wysokich drzwi w meblach (jedno albo dwuskrzydłowych), zamykają równocześnie dół i górę drzwi. Cylinder w tym zamku będzie wymagać nawiercenia otworu w drzwiach. Podczas montowania pojedynczego zamka, konieczne będzie zastawianie specjalnych prętów, które wkręca się w zamek.

Zamki ryglowe

Zamki ryglowe, nazywane są także kwadratowymi. Stosuje się je zwykle w standardowych biurowych szafkach. Sprawdzają się one do standardowego zamykania i otwierania za pomocą klucza.

Zamki żaluzjowe

Tego typu zamki wyposażone są w specjalistyczne zaczepy, które formuje się na kształt liczby 1. W czasie zamykania mają one za zadanie rozejść się na bok w taki sposób, aby zahaczały o zaczepową blaszkę.

Zamki do drzwi szklanych

Zamek do drzwi szklanych, można stosować przykładowo do witryn sklepowych albo gablot. Na rynku dostępne są modele do drzwi obrotowych, ale też do przesuwnych.