projekty domów z garażem

Projekty domów z garażem – liczy się ekonomia

Czy budować dom z garażem w bryle budynku czy garaż wolno stojący? Oto jest pytanie, które zadaje sobie każdy inwestor. Jedna i druga opcja ma zalety, ale też wady. Gdy trzeba liczyć się z finansami, odpowiedź może być tylko jedna: garaż w bryle budynku. Projekty domów z garażem pokazują, że takie domy dobrze się prezentują, mimo szerokich drzwi garażowych.

Z czego wynikają oszczędności?

Koszt budowy garażu wewnątrz budynku mieszkalnego jest o 1/3 niższy niż budowa garażu oddzielnego. A biorąc pod uwagę, że nie trzeba kupować dużej działki, to oszczędności wzrastają jeszcze bardziej. Z czego wynikają niższe koszty?

  • Nie trzeba kupować drugiego projektu, czyli projektu garażu wolno stojącego.
  • Nie trzeba budować zadaszenia (nad garażem jest strop pierwszego piętra).
  • Założenie instalacji elektrycznej jest tańsze.
  • Niższe są koszty ścian i fundamentów.

Mimo że należy wykonać dodatkową wentylację, w sumie na budowę garażu w bryle domu potrzeba mniej nakładów niż na garaż oddzielny. Tylko konieczność budowy garażu na poziomie piwnicy powoduje podwyższenie kosztów, bo trzeba zrobić wykop i wybudować zjazd do garażu.

Garaż w budynku dwurodzinnym

W projektach domów z garażem znajdują się też domy dwurodzinne, popularnie zwane bliźniakami. Inwestorzy, którzy planują taką budowę, są zainteresowani domami, w których garaż łączy, a właściwie rozdziela dwie części budynku. Dzięki temu nie ma bezpośredniego sąsiedztwa pomieszczeń mieszkalnych. A takiej bliskości niektórzy się obawiają, zwłaszcza gdy właścicielem drugiej połowy domu jest obca osoba.
Projekty domów z garażem proponują jeszcze wiele innych rozwiązań.

Garaż w budynku mieszkalnym – komfort użytkowania

Wiele osób decyduje się na budowę domu z garażem ze względu na wygodę użytkowania. Kierowcy i pasażerom niestraszna jest najgorsza pogoda, bo z samochodu wychodzi się pod dachem domu. Poza tym krótsza jest droga z bagażnika do spiżarni czy kuchni, co liczy się zwłaszcza wtedy, gdy trzeba przenieść ciężkie zakupy.