Okna pasywne w praktyce budowlanej

Jeśli ktoś interesuje się tematyką energooszczędności budynków, z pewnością spotkał się także z pojęciem drzwi i okien pasywnych. Czym charakteryzują się te produkty? Otóż są to okna i drzwi, które cechują się wysoką izolacyjnością termiczną. Co to oznacza w praktyce?

Otóż konstrukcja tych produktów zapewnia taką właściwość, jak wykorzystanie promieni słonecznych oraz ciepła wydzielanego przez urządzenia gospodarstwa domowego, oraz mieszkańców budynku, do jego ogrzewania. Zarówno drzwi, jak i okna pasywne, muszą mieć odpowiedni współczynnik przenikalności cieplnej, niższy niż 0,8 W/m2. Oznacza to, iż jednocześnie produkty te muszą zatrzymywać ciepło w sobie, jak i oddawać je do wewnętrznych pomieszczeń budynku. Każde z nich musi posiadać odpowiedni certyfikat Instytutu Domu Pasywnego w Darmstadt, co potwierdza ich wysoką jakość i autentyczność.

Czym różnią się okna i drzwi pasywne od standardowych okien drewnianych czy PCV? Przede wszystkim mają większą głębokość ram okiennych, spowodowaną występowaniem dodatkowej, trzeciej szyby. Do ich wytworzenia najczęściej stosuje się drewno, aluminium lub połączenie obu tych materiałów, ale zdarzają się także okna PCV z aluminiową nakładką. Występuje w nich dodatkowa szyba typu Solar, zapewniająca ww. właściwości termoizolacyjne.

Mimo, iż drzwi i okna pasywne są nadal nowością na polskim rynku budowlanym, zainteresowanie nimi stale rośnie.