Nagrzewnice do domu

Od stuleci ludzie nieustannie poszukują nowych sposobów dostarczania ciepła do swoich domów, od dużych tradycyjnych kominków i dużych grzejników po ekonomiczne systemy centralnego ogrzewania. Od czasu ich pierwszego pojawienia się na rynku nagrzewnic elektryczne przeszły szereg ulepszeń technicznych.

Czym różnią się grzejniki elektryczne od wodnych?

Grzejniki elektryczne w dużym stopniu przypominają konwencjonalne grzejniki wodne. Różnica polega na tym, że te pierwsze do produkcji ciepła wykorzystują energię elektryczną zamiast wody. Ciepło jest uwalniane, gdy energia elektryczna przechodzi przez element grzejny grzejnika – rezystor elektryczny; można zatem stwierdzić, że grzejniki te zamieniają energię elektryczną w ciepło.

Wybór odpowiedniego grzejnika

Ważne jest, aby przed wyborem grzejnika wziąć pod uwagę między innymi specyfikę zastosowania. Głównym problemem jest rodzaj ogrzewanego medium i wymagana ilość mocy grzewczej. Niektóre grzejniki przemysłowe zostały specjalnie zaprojektowane do pracy w olejach, lepkich lub korozyjnych roztworach.

Jednak nie wszystkie grzejniki można stosować z dowolnym materiałem. Ważne jest, aby upewnić się, że żądany grzejnik nie zostanie uszkodzony w wyniku tego procesu. Dodatkowo konieczny jest dobór odpowiedniej grzałki elektrycznej. Pamiętaj, aby określić oraz zweryfikować napięcie i moc grzałki.

Gdzie umieścić nagrzewnice?

Nagrzewnice elektryczne (zamu) są dość kompaktowe i można je łatwo zamontować w małych i wąskich pomieszczeniach. Niektóre z grzejników wykorzystują płynne chłodziwa, takie jak oleje mineralne, do wytwarzania ciepła. Prąd elektryczny podgrzewa element grzejny, który następnie podgrzewa olej wewnątrz grzejnika. Nie ma żadnych zagrożeń związanych z używaniem grzejników olejowych, podczas gdy te urządzenia elektryczne są hermetycznie dokręcane, aby zapobiec wyciekowi oleju. Oprócz tego większość grzejników jest wyposażona w system bezpieczeństwa, który chroni grzejnik przed przegrzaniem.