jak wybrać profile okienne

Jak wybrać profile do okien PCV?

Okna PCV, potocznie nazywane oknami plastikowymi, są bardzo popularną technologią, szczególnie stosowaną w budownictwie mieszkaniowym. Wpływa na to szczególnie dość niska cena. Na rynku jest bardzo dużo producentów tego rodzaju okien (np. firma aluplast) i aby odpowiednio dobrać ich ofertę do naszych wymagań należy wnikliwie przyjrzeć się niektórym parametrom, zwłaszcza najważniejszym cechom dobrze wykonanego okna, a więc współczynnikowi ciepła, wytrzymałości oraz izolacyjności akustycznej.

WSPÓŁCZYNNIK PRZENIKANIA CIEPŁA

firma aluplastWspółczynnik ten decyduje o właściwościach izolacyjnych okna. Jest bardzo istotny w przypadku analizy szyb oraz profili. Jeżeli chodzi o dobór szyb to najlepiej wybierać okna posiadające ramki obwodowe z tworzywa sztucznego, gdyż dają one większą izolacyjność niż np. aluminium. W profilach na współczynnik przenikania ciepła wpływają komory i kształtownik wzmacniający. Profile mogą posiadać kształtownik wykonany ze stali ocynkowanej – wówczas dobrym wyborem będą okna złożone z pięciu lub sześciu komór. Z kolei kształtownik z włókien poliestrowo – szklanych pozwala na zmniejszenie ilości komór, o ile zastosowane zostało wypełnienie pianką poliuretanową. Stalowe profile z kolei powodują obniżenie przenikania ciepła dla całego okna, co można np. ulepszyć na skutek stosowania okien ośmiokomorowych.

WYTRZYMAŁOŚĆ PROFILI OKIENNYCH

Wytrzymałość profili okiennych jest określana klasą okien wśród których można mówić o klasach A, B i C. najlepszą wytrzymałością cechują się okna z profilami klasy A stosowanych w typowych oknach. W oknach o większych wymiarach należy stosować profile o jak najgrubszych ściankach zewnętrznych oraz szerokich ramach (np. profile aluplast z witraz.eu). Da to efekt stabilności oraz odporności na odkształcenia. Wytrzymałość okna zwiększy też prawidłowy montaż ościeżnicy.

IZOLACYJNOŚĆ AKUSTYCZNA OKIEN PCV

Izolacyjność akustyczna jest niezbędna w momencie gdy nasze mieszkanie zlokalizowane jest w centrum dużego miasta, w pobliżu ruchliwej ulicy czy np. linii kolejowych. Okna pełną wówczas ważną rolę wyciszającą. Aby tego dokonać muszą być wyposażone w odpowiednio dobrany pakiet szybowy, najlepiej złożony z trzech szyb. Akustykę okna dodatkowo wspomagać mogą elementy takie jak np. gaz wypełniający przestrzenie między szybami. Oprócz tego ważny jest kształt okna – według badań okno kwadratowe posiada gorsze właściwości izolacyjne pod względem akustyki niż okno prostokątne