energia dla domu

Jak wybrać energię dla domu?

Wbrew pozorom wybór źródeł energii dla domu jest jedną z trudniejszych decyzji, przed jaką stajemy głównie w trakcie budowy. Ciepło jest zużywane w domu na ogrzewanie pomieszczeń oraz ciepłej wody użytkowej. Wybór jest uwarunkowany dostępnością i kosztami eksploatacyjnymi oraz inwestycyjnymi. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie? O czym warto pamiętać?

Energia dla domu

W sytuacji, gdy w pobliżu domu przebiega sieć gazowa, najczęściej decydujemy się na gaz ziemny. To wygodne i niedrogie rozwiązanie, które jednak nie jest wszędzie dostępne. Oleje opałowe i gazy płynne są ekologiczne, natomiast instalacje nimi zasilanie nie wymagają żadnej obsługi. Wadą jest natomiast konieczność ciągłego magazynowania i uzupełniania zapasu paliwa, na co nie każdego stać. Jeśli chcemy tego uniknąć, skorzystać można z paliw stałych, które są tańsze na rynku. To dobry pomysł wtedy, gdy w okolicy tanio kupimy drewno lub słomę. Więcej o energii dla domu można przeczytać, wchodząc na stronę: https://www.innogy.pl.

Kolektory słoneczne

energia dla domu

Kolektory słoneczne to rozwiązanie, jakie cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród wielu osób. W tym przypadku trzeba mieć na uwadze miejsce na ich składowania oraz codzienną obsługę kotła. Wygodne jest ogrzewanie energią elektryczną – w tym celu należy uzyskać większy przydział mocy. Zaletą elektrycznego ogrzewania są niskie koszty inwestycyjne, natomiast wadą są wysokie koszty eksploatacyjne. 

Zalety kolektorów słonecznych przemawiają na ich korzyść. Przede wszystkim pozwalają zadbać o ekologię, zniwelować ryzyko zanieczyszczenia środowiska i pozyskać ciepło do centralnego ogrzewania i wody. Kolejnym plusem jest energooszczędność. 

Pompy ciepła

Na rynku bardzo szybko uznanie zyskały też pompy ciepła. To systemy zasilane energią elektryczną, która jest zużywana przez agregat. Urządzenie pompuje ciepło z wnętrza ziemi do gospodarstwa domowego. Co ciekawe, pozyskana energia z gruntu jest od 4 do 8 razu większa niż energia elektryczna pobierana przez pompy ciepła. Plusem jest tania eksploatacja. Nowoczesne pompy ciepła z pewnością dadzą oczekiwane rezultaty.