Czy warto inwestować w okna aluminiowe?

Wielu z nas decydując się na kupno okien, zwraca uwagę na trzy aspekty: to czy chronią mieszkanie przed utratą ciepła, cenę oraz wygląd. Obecnie bardzo popularne stały się okna aluminiowe, które wcześniej były wykorzystywane głównie w szkołach i urzędach. Dlatego też warto będzie przyjrzeć się bliżej, jakie są ich wady oraz zalety.

Zalety

Niewątpliwym plusem takich okien jest ich trwałość oraz odporność na odkształcenia (czego nie można powiedzieć o oknach wykonanych z PCV). Niektórzy podkreślają także możliwość ich zastosowania w domach stawiających na energooszczędność. Niezwykle ważny jest tam kształt okien oraz ich wielkość. Aluminium umożliwia wykonanie dużych otworów okiennych, dzięki czemu do pomieszczenia wpada większa ilość światła (co oczywiście wpływa na ogrzanie domu).

Odnośnie względów estetycznych, warto pamiętać o tym, że okna te nie mają ściśle określonej kolorystyki albo kształtu. Dzięki temu możliwe jest wykonanie powierzchni imitującej prawdziwe drewno. Dla ludzi dbających o prezencję swojego mieszkania, będzie to znaczący plus.

Wady

Chyba do największych wad okien aluminiowych należy zaliczyć brak możliwości ich naprawy w przypadku różnego rodzaju pęknięć i odkształceń. Jest to szczególnie istotne zważywszy na ich wysoką cenę. Wymiana takiego okna może stanowić spore obciążenie dla domowego budżetu.

Wydaje się, że zalet jest więcej niż wad, jednak te drugie mogą skutecznie zniechęcić nas do zakupu. Warto zastanowić się nad połączeniem dwóch rozwiązań, to znaczy zainstalowaniem aluminiowej powłoki okrywającej na drewniane okna. Zwiększy to trwałość naszej ramy, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów wymiany w razie wystąpienia jakiejś awarii.