4 powszechne zastosowania szkła wodnego.

Chociaż niewiele się o nim mówi, szkło wodne posiada obecnie ogromnie szeroki zakres stosowania. Co więcej wbrew szerokiej opinii szkło wodne do betonu w swym zastosowaniu nie funkcjonuje jedynie w parze z betonem.

Definicja szła wodnego.

Mimo iż mowa o szkle wodnym, na początku należy przede wszystkim zaznaczyć, że nie mamy tutaj do czynienia ani ze szkłem, ani wodą pod żadną postacią. Zatem czym w rzeczywistości jest ta niezwykła substancja? Mianem szkła wodnego nazywa się stopy lub roztwory pierwiastków z rodziny krzemianów – potas, sód, a rzadziej również lit, rubit czy amon.

Szkło wodne a jego wykorzystanie.

Właśnie między innymi dzięki wspomnianej wyżej różnorodności substancja posiada rozliczne zastosowania. Śmiało można nawet stwierdzić, że jest ono niezastąpione w wielu dziedzinach,

1. Budownictwo.

Jednym ze sposobów zużytkowania szkła jest jego szerokie wykorzystanie w budownictwie. Mimo że niezwykle często w tej dziedzinie spotyka się szkło wodne do betonu, stosowane jest także jako dodatek do zaprawy cementowej lub spoiwo materiałów ceramicznych. Ponadto można nim ochronić drewno przed zgnilizną, termitami czy innymi niepożądanymi działaniami.

SZKŁO WODNE DO BETONU

2. Chemia gospodarcza.

Każda pani domu bez trudu potrafi wybrać najlepsze środki czyszczące w swoim gospodarstwie. Nawet jeżeli nieświadomie, często gęsto korzystają one z produktów zawierających w swoim składzie szkło wodne. Najczęściej znajduje się ono w proszkach i płynach do prania. Jednakże nie tylko pod tą postacią znajdziemy je w swoim domu.

3. Spoiwo.

Wodne szkło posiada niesłychanie dobre cechy względem łączenia ze sobą dwóch rzeczy. Wynika to z wyjątkowej lepkości, dzięki czemu znajdziemy je w składzie różnorodnych klejów.

4. Żywność.

Być może część osób będzie wątpić, jednak z całą pewnością szkło wodne posiada również zastosowania spożywcze. Otóż, może zostać ono wykorzystane do konserwacji jaj. Jednakże sposób ten może okazać się mało praktyczny dla osób, które o konserwowaniu jaj wiedzą niewiele bądź nic. W takim wypadku zdecydowanie lepiej pozostać przy stosowaniu szkła wodnego do betonu lub przy innych budowlanych czynnościach.